PUL Lecture – Polscy Żołnierze w Armii Amerykańskiej

When:
October 16, 2022 @ 3:00 pm
2022-10-16T15:00:00-04:00
2022-10-16T15:30:00-04:00

PUL oct 16

Polscy Żołnierze w Armii Amerykańskiej

 

Dr hab. Danuta Piątkowska, pisarka, Polonijny historyk

Autorka przedstawi wkład Polaków w historię i kulturę amerykańską prezentując książkę pt. „Polski Akcent w

American Expeditionary Forces., Historie prawdziwe, fascynujące i prawie zapomniane” (Opole 2022).

Ten temat badawczy do tej pory nie znalazł dostatecznego zainteresowania polonijnych i krajowych badaczy.

Książka nie stanowi kompendium wiedzy o udziale Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w armii gen. J. Pershinga, ale przybliża ten temat i wyznacza

konieczność pogłębionych badań w tym zakresie.

Jej wartość tkwi nie tylko w wykorzystaniu wielu dokumentów, ale także licznych fotografii z amerykańskich archiwów, muzeów, fundacji historycznych, bibliotek i polskich arcy-ciekawych archiwów prywatnych po obu stronach oceanu.

 

Dr hab. Danuta Piątkowska jest autorką ponad 100 publikacji. Habilitację uzyskała w 2005 r. na Uniwersytecie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dwukrotna stypendystka nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej. Od 1991 r. mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych zajmując się historią amerykańskiej Polonii. Ważniejsze książki Dr Piątkowskiej: Związek Socjalistów Polskich w Ameryce (1900-1914), Wyspa wiary, Island of Faith, Od Polskiej do Amerykańskiej Częstochowy, Faith and Reason, Droga bez Powrotu

Emigracyjny szlak Tomasza Drewniaka. Dr Piątkowska jest odznaczona wieloma nagrodami m.in. „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, medalem Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.

Jest laureatką konkursu Wybitny Polak w Ameryce w kategorii – Nauka. Dyplom i Statuetkę wręczono jej maju 2022 w Konsulacie RP w Nowym Yorku.