Wykład PUL – Sztuka Popularna jako Narzędzie Przemian Kulturowych XX wieku

When:
March 20, 2022 @ 3:00 pm
2022-03-20T15:00:00-04:00
2022-03-20T15:30:00-04:00

POLSKI UNIWERSYTET LUDOWY zaprasza na wykład:

“Sztuka Popularna jako Narzędzie Przemian Kulturowych XX wieku”

Prowadzi: Mateusz Gmura, Wicekonsul, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku

Jeszcze od czasów antyku, sztuka oferowała klasyczne wzorce i kanony piękna, w średniowieczu pełniła funkcję naczyń dla prawdy i wiary. Dopiero wskutek rozwoju produkcji masowej i rewolucji przemysłowej XIX w. a następnie wraz ze wzrostem technologii i komunikacji globalnej oraz towarzyszącymi im przemianami społecznymi XX wieku, sztuka popularna stała się narzędziem do komunikacji na skalę masową. Przyjmuje się,
że okres bezpośrednio poprzedzający IIWŚ stał się heroldem nadejścia ery masowej sztuki popularnej megafonu komunikacji i dezinformacji, a w perspektywie globalnej, instrumentu programowych przemian kulturowych XXXXI wieku.

Mr Mateusz Gmura jest wicekonsulem w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku od 2017 r. Z zawodu tłumacz języka angielskiego. Absolwent Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Przed objęciem stanowiska wicekonsula w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, pracował jako nauczyciel języka angielskiego i wiedzy o kulturze. Prywatnie mąż i ojciec dwóch synów, pasjonat muzyki, w czasie wolnym zajmuje się również jej komponowaniem i realizacją oraz grą na instrumentach muzycznych.