Check out our upcoming events…Sprawdź nasze nadchodzące wydarzenia…
Powrót Obrazów Bractwa Św. Łukasza
Peter J. Obst, tłumacz, działacz Polonijny
W 1939 roku Polska brała udział w Światowej Wystawie w Nowym Jorku. W ramach ekspozycji w pawilonie znalazło się 7 obrazów o tematyce historycznej autorstwa Bractwa św. Łukasza. Ponieważ po zamknięciu wystawy nadal szalała II wojna światowa, obrazy zostały oddane pod opiekę Le Moyne College w Syracuse, NY. Przez ponad 50 lat wisiały one na ścianach biblioteki uczelni. Bezskutecznie podejmowano wiele prób przekonania uczelni do zwrotu ich do Polski. Ostatecznie w 2022 roku podpisano umowę na przeniesienie tych dzieł do nowego Muzeum Historii w Warszawie. Prelekcja dyskutuje znaczenie tych obrazów, ich dzieje i historyczną umowę ich zwrotu.
Peter J. Obst, urodzony w Poznaniu, pracował jako inżynier oprogramowania w Stanach Zjednoczonych po uzyskaniu stopnia bakałarza w dziedzinie handlu i inżynierii na Uniwersytecie Drexel w Filadelfii oraz tytułu magistra Studiów Europy Środkowej i Wschodniej na Uniwersytecie LaSalle. Jednak jego zainteresowanie historią polskich emigrantów zaowocowało pracą w Fundacji Poles in America (Polacy w Ameryce), założonej przez Edwarda Pinkowskiego, wybitnego historyka mieszkającego w Filadelfii. Przetłumaczył kilka książek z języka polskiego na angielski. Projektuje i utrzymuje strony internetowe dla kilku polskich organizacji. Obecnie jest prezesem Towarzystwa Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii (Polish Heritage Society of Philadelphia). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi w 2001 roku oraz Orłem Senatu RP w 2009 roku. 5 maja 2022 roku dekretem Prezydenta Andrzeja Dudy minister Piotr Gliński wręczył mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi.
Niesforne Dzieci Pana Cogito. O nowej literaturze polskiej po przełomie 1989 roku
Jarosław Anders, pisarz, tłumacz, krytyk literacki, dziennikarz, analityk polityczny
Zmiana ustrojowa w Polsce w roku 1989 miała również ogromny wpływ na polską kulturę. Widać to wyraźnie w sporach o miejsce, rolę i kształt literatury, a zwłaszcza poezji, w latach 90tych. Rezultatem tych dyskusji było radykalne odejście młodszego pokolenia pisarzy od „miłoszowsko-herbertowskiej” tradycji poetyckiej refleksji nad “wielkimi” kwestiami moralnymi, kulturowymi, historycznymi i metafizycznymi. Młodzi (wówczas) poeci i prozaicy postulowali „zejście na ziemię” i poszukiwanie inspiracji w codzienności, prywatności i w zachodnich wzorcach kultury postmodernistycznej. Dlaczego doszło do tak radykalnej zmiany optyki? Czy musiało się tak stać? Jaki jest bilans zysków i strat literatury polskiej? Co nowa literatura polska ma do zaoferowania czytelnikom w kraju i za granicą. Co oznacza literacki Nobel dla reprezentantki nowego piśmiennictwa polskiego, Olgi Tokarczuk?
Jarosław Anders urodził się w roku 1950 w Warszawie. W Stanach Zjednoczonych przebywa od roku 1981. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. pracował między innymi w redakcji miesięcznika Literatura na Świecie oraz przekładał literaturę anglojęzyczną. W Stanach prowadził zajęcia z języka polskiego i literatury na Uniwersytecie Columbia i Yale, pracował przez wiele lat w Sekcji Polskiej a później anglojęzycznej (Worlwide English). Publikował recenzje, eseje i artykuły naukowe, między innymi w The New York Review of Books, The New Republic, The Los Angeles Times Book Review, Polish Review i Liberties. Od roku 2007 do czasu emerytury w roku 2021 pracował w Departamencie Stanu USA, gdzie zajmował się prawami człowieka i demokracją w Europie Wschodniej. Mieszka w Waszyngtonie.
Dieta w Zapobieganiu Chorób Przewlekłych i Zachowaniu Zdrowia
Małgorzata Piszcz-Connelly, MD FACP, Internista
Już Hipokrates podkreślał ogromna role naturalnych metod leczenia, role gimnastyki, masażu, hydroterapii, ale najbardziej cenił sobie i polecał leczenie poprzez zdrowe jedzenie. Zdrowa dieta może zawierać różne elementy odżywcze, często inne dla każdego z nas. Współczesna dieta składająca się z produktów wysoce przetworzonych z dużą ilością dodanego cukru wydaje się wielce niezdrowa i odpowiedzialna za choroby cywilizacyjne w tym cukrzyce, choroby nowotworowe, nadciśnienie. Warto porozmawiać na ten pasjonujący temat tak ważny dla każdego z nas.
Dr Malgorzata Piszcz-Connelly urodzona w Bydgoszczy, ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku i jest
Board Certified Internal Medicine (3 razy i MOC) i jest członkiem Wilderness Medical Society.
Prowadzi swoją przychodnię Millville Medical Center.
Jej dodatkowe zainteresowanie to leczenie wspomagające konwencjonalne terapie – dieta i leki ziołowe.