Check out our upcoming events…Sprawdź nasze nadchodzące wydarzenia…

Dokąd Idziesz Polsko?
Grzegorz Worwa, dziennikarz, działacz Polonijny
Organizator i moderator paneli dyskusyjnych „Dokąd zmierzasz Polonio?”, do których zapraszał znane w Polonii postaci. Grzegorz Worwa zaproponował powstanie Rady Polonijnej, między organizacjami, która miałaby być́ ciałem reagującym na występujące problemy, głosem Polonii słyszanym także w Polsce. Echem propozycji było powstanie Rady Polonijnej przy konsulacie RP w Nowym Jorku. Temat ciągle aktualny jest przedmiotem uwagi prelegenta.
Grzegorz Worwa w rożnych latach pełnił funkcje prezesa fundacji Poland-USA Promotion i prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej na Long Island. Założyciel teatru dla dzieci i młodzieży „Wędrowniczek” przy ZPR w Krakowie. Współpracuje z wybitnymi artystami scen warszawskich, krakowskich. W Nowym Jorku realizuje swoją pasje śpiewania, z chórem Paderewski Festival Singers, występuje w Carnegie Hall, katedrze św. Patryka i innych miejscach. Redaktor naczelny magazynu społeczno-kulturalnego Aura, wydawanego w Nowym Jorku, dziennikarz w Naszym Radiu. Publikacje min. w Dzienniku Polskim, Nowym Dzienniku, Kurierze Plus, Kwartalniku Kulturalnym. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Foreign Press Association.

Jak Rozumieć Malarstwo, Rysunek i Grafikę
Ryszard Druch, artysta grafik i satyryk
W multimedialnej prelekcji Mr Druch omówi podstawowe elementy budowy plastycznego dzieła dwój wymiarowego tzn. malarstwa, rysunku, grafiki i fotografii. Innymi słowy zapozna nas z przysłowiowym “ABC obrazu płaskiego”. Malarstwo, rysunek itd. tworzone są przez artystę świadomie i wedle określonych reguł, które z biegiem czasu (epok) ulegają zmianom, co też jest ważnym elementem wiedzy o sztuce. Prelegent będzie korzystał również z materiału ilustracyjnego z jego najnowszej książki autorskiej pt. “Kontrwizje: Rysunki, ilustracje, komentarze (1991-2022)”, którą będzie można nabyć po prelekcji.
Ryszard Druch jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Zadebiutował jako rysownik w roku 1978; przyjęty do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie w 1988. Od 1991 na emigracji w USA, mieszka pracuje i tworzy w Trenton, NJ gdzie prowadzi Druch Studio. Twórca i nauczyciel prywatnego ogniska plastycznego „Akademia Sztuk Plastycznych” działającego od roku 2003, organizator Salonów Artystycznych promujących polską kulturę i sztukę. Autor ponad 1500 rysunków satyrycznych i karykatur portretowych oraz ponad 20 wystaw w Polsce. Za osiągnięcia artystyczne i promocję polskiej kultury w USA odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasług RP, a za osiągnięcia edukacyjne Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Autor dwóch książek i kilkudziesięciu artykułów prasowych.

Czyn Zbrojny Polonii Amerykańskiej w Latach 1914-1920
Teofil Lachowicz, historyk, archiwista, dziennikarz
Treścią wykładu będzie ukazanie wkładu wychodźstwa polskiego w Ameryce w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku i wywalczeniu jej granic w latach 1919-1920. Symbolem tego było blisko 21 tys. ochotników ze Stanów Zjednoczonych i Kanady do Armii Polskiej we Francji tzw. Błękitnej Armii. Było to fakt bez precedensu w historii USA. Ponadto w czasie I wojny światowej zebrano na sprawy polskie ponad 16 milionów $. Był to nadzwyczajny przejaw patriotyzmu, poświęcenia i ofiarności naszych rodaków w Ameryce, niestety nigdy niedoceniony. Wykład urozmaicony będzie prezentacją ponad stu unikatowych fotografii ze zbiorów Archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.
Dr Teofil Lachowicz – absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. W latach 1977-1990 nauczyciel historii. Od 1990 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wolontariusz Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz nauczyciel w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II w Maspeth, NY. Od 1998 roku jest archiwistą w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz redaktorem miesięcznika Weteran. W 2001 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Autor opracowań: Weterani Polscy w Ameryce do 1939 roku, 100 lat w Służbie Polonii. Szkic do Dziejów Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie, Dla Ojczyzny Ratowania. Szkice z Dziejów Wychodźstwa Polskiego w Ameryce”, Polish Freedom Fighters on American Soil, Echa z Nieludzkiej Ziemi oraz ponad dwustu artykułów ogłoszonych na łamach prasy polonijnej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Polsce.