Check out our upcoming events…Sprawdź nasze nadchodzące wydarzenia…
Niesforne Dzieci Pana Cogito. O nowej literaturze polskiej po przełomie 1989 roku
Jarosław Anders, pisarz, tłumacz, krytyk literacki, dziennikarz, analityk polityczny
Zmiana ustrojowa w Polsce w roku 1989 miała również ogromny wpływ na polską kulturę. Widać to wyraźnie w sporach o miejsce, rolę i kształt literatury, a zwłaszcza poezji, w latach 90tych. Rezultatem tych dyskusji było radykalne odejście młodszego pokolenia pisarzy od „miłoszowsko-herbertowskiej” tradycji poetyckiej refleksji nad “wielkimi” kwestiami moralnymi, kulturowymi, historycznymi i metafizycznymi. Młodzi (wówczas) poeci i prozaicy postulowali „zejście na ziemię” i poszukiwanie inspiracji w codzienności, prywatności i w zachodnich wzorcach kultury postmodernistycznej. Dlaczego doszło do tak radykalnej zmiany optyki? Czy musiało się tak stać? Jaki jest bilans zysków i strat literatury polskiej? Co nowa literatura polska ma do zaoferowania czytelnikom w kraju i za granicą. Co oznacza literacki Nobel dla reprezentantki nowego piśmiennictwa polskiego, Olgi Tokarczuk?
Jarosław Anders urodził się w roku 1950 w Warszawie. W Stanach Zjednoczonych przebywa od roku 1981. Studiował anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. pracował między innymi w redakcji miesięcznika Literatura na Świecie oraz przekładał literaturę anglojęzyczną. W Stanach prowadził zajęcia z języka polskiego i literatury na Uniwersytecie Columbia i Yale, pracował przez wiele lat w Sekcji Polskiej a później anglojęzycznej (Worlwide English). Publikował recenzje, eseje i artykuły naukowe, między innymi w The New York Review of Books, The New Republic, The Los Angeles Times Book Review, Polish Review i Liberties. Od roku 2007 do czasu emerytury w roku 2021 pracował w Departamencie Stanu USA, gdzie zajmował się prawami człowieka i demokracją w Europie Wschodniej. Mieszka w Waszyngtonie.
Dieta w Zapobieganiu Chorób Przewlekłych i Zachowaniu Zdrowia
Małgorzata Piszcz-Connelly, MD FACP, Internista
Już Hipokrates podkreślał ogromna role naturalnych metod leczenia, role gimnastyki, masażu, hydroterapii, ale najbardziej cenił sobie i polecał leczenie poprzez zdrowe jedzenie. Zdrowa dieta może zawierać różne elementy odżywcze, często inne dla każdego z nas. Współczesna dieta składająca się z produktów wysoce przetworzonych z dużą ilością dodanego cukru wydaje się wielce niezdrowa i odpowiedzialna za choroby cywilizacyjne w tym cukrzyce, choroby nowotworowe, nadciśnienie. Warto porozmawiać na ten pasjonujący temat tak ważny dla każdego z nas.
Dr Malgorzata Piszcz-Connelly urodzona w Bydgoszczy, ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku i jest
Board Certified Internal Medicine (3 razy i MOC) i jest członkiem Wilderness Medical Society.
Prowadzi swoją przychodnię Millville Medical Center.
Jej dodatkowe zainteresowanie to leczenie wspomagające konwencjonalne terapie – dieta i leki ziołowe.
Dokąd Zmierzasz Polonio ?
Grzegorz Worwa, dziennikarz, działacz Polonijny
Organizator i moderator paneli dyskusyjnych „Dokąd zmierzasz Polonio?”, do których zapraszał znane w Polonii postaci. Grzegorz Worwa zaproponował powstanie Rady Polonijnej, między organizacjami, która miałaby być́ ciałem reagującym na występujące problemy, głosem Polonii słyszanym także w Polsce. Echem propozycji było powstanie Rady Polonijnej przy konsulacie RP w Nowym Jorku. Temat ciągle aktualny jest przedmiotem uwagi prelegenta.
Grzegorz Worwa w rożnych latach pełnił funkcje prezesa fundacji Poland-USA Promotion i prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej na Long Island. Założyciel teatru dla dzieci i młodzieży „Wędrowniczek” przy ZPR w Krakowie. Współpracuje z wybitnymi artystami scen warszawskich, krakowskich. W Nowym Jorku realizuje swoją pasje śpiewania, z chórem Paderewski Festival Singers, występuje w Carnegie Hall, katedrze św. Patryka i innych miejscach. Redaktor naczelny magazynu społeczno-kulturalnego Aura, wydawanego w Nowym Jorku, dziennikarz w Naszym Radiu. Publikacje min. w Dzienniku Polskim, Nowym Dzienniku, Kurierze Plus, Kwartalniku Kulturalnym. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Foreign Press Association.